Épp a csapból is az folyik, hogy a legújabb kutatások szerint a vállalati wellbeing nem működik. Ugye te is olvastál már legalább egy ilyen cikket?
A wellbeing működik, kérdés, hogy milyen programban, milyen elemeit, milyen összetételben és miként próbálták alkalmazni. Az ördög a részletekben lakozik ugyebár?!
A jóllétet célzó programelemek külön-külön alkalmazva valóban nem hatékonyak, rövid időtávban sem relevánsak a mutatóik, és biztos, hogy akkor sem a kívánt eredményt hozzák, ha kész megoldásokat alkalmaznak az egyedi helyzetekre.
Hogyan is várhatnák egy irodai meditációs kurzustól, heti pilates órától, vagy stresszkezelő tanfolyamtól, hogy megoldja a problémákat, és hatékonyabb, motiváltabb, egészségesebb, nyugodtabb munkaerőt, ezáltal szervezetet hozzanak létre?
Hibás elképzelés, hogy a vállalat és munkatársak állapotának igényeinek és szükségleteinek feltérképezése nélkül bevetett random részelemek bármilyen hatást is hozzanak.
Gondoljunk csak bele, ha pörköltet szeretnénk főzni, akkor sem elég a recept, vagy a hús, ha semmi másunk nincs hozzá.
Kell a terv.
A helyzetfeltárás, van-e lábas, olaj, hagyma, paprika, áram.
A cselekvés, hogy beszerezzük a hiányzó elemeket.
A recept.
És minimális főzőtudomány is, pl., hogy mit jelent üvegesre párolni, vagy pirítani valamit.
És a tálalásról, mosogatásról még nem is beszéltünk.
Ha sokminden hiányzik, nehéz beszerezni, költséges, vagy épp sietünk, esetleg tudásunk nincs, akkor érdemes olyanra bízni, aki elkészíti nekünk, vagy segít nekünk ebben.
Hiszen hagymából és paprikából bajosan lesz pörköltünk, mint ahogy lábas és recept nélkül sem fog menni. Egyes elemei megvannak a műveletnek, de nem áll össze és csak galiba, pénzkidobás, csalódás, rossz érzés, hiányérzet lesz a végeredmény, ám a kiváltó kényszer, érzet, vágy az ott van: szeretnénk pörköltet enni.
Könnyű azt mondani, hogy á, ez nem jó, ha kimaradt belőle pár fontos összetevő.
És ez csak egy pörkölt volt.
Ám mi egy wellbeing programról beszélünk, de a példából sejthető: ha beleteszünk mindent, ami kell, és biztosítjuk az összes hozzávalót, akkor ha a fene fenét eszik is, abból eredmény lesz.
A probléma a nem megfelelő alkalmazásban van.
A tévét sem vihetjük vissza a boltba, csak mert nem fizettünk elő a csatornaszolgáltatásra, és nem tudjuk nézni, vagy mert elhagytuk a távkapcsolót. Nem mondhatjuk, hogy rossz, mert nem jól használjuk.
Ha egy jóllétprogram stratégiára épül, élvezhető, egyszerű, vállalatra szabott, mérhető, rugalmas, és használják, akkor az működik. Egyéni, és szervezeti szinten is. Egyszerűen lehetetlen, hogy ne legyen hasznos.