Nem lehet egyedül eredményeket elérni, csak a partnerrel együtt.
Akkor is, ha épp mások az egyéni motivációk, a közös cél érdekében együtt kell működni, egymást támogatva, fejlesztve, bevárva, a gyakorlás idejére összehangolva, egymásra figyelve, türelemmel.
Egy vállalati jóllétprogram esetében is össze kell hangolni a vállalat és a munkavállalók igényeit az eredmény érdekében. Ha valamelyik sérül, az eredmények torzulnak és nem jön létre a nyertes állapot. Valaki elégedetlen marad.
A vállalati célokról már beszéltem a múltkori bejegyzésben, most nézzük a munkavállalói oldalt.
Egyre jobban látszik, hogy a munkavállalókat nem csak az anyagi juttatások motiválják.
Nézzük meg együtt, hogy akkor mik is a relevánsak.
- Anyagi és pszichés jólét preferenciaaránya:
- Magasabban kvalifikált munkaerő esetében is természetesen az anyagi és pszichés jólét összefügg, de bizonyos szint után nem az anyagi jólét a fő motiváció, hanem az éltminőség.
- Az alacsonyabb képzettségű munkakörök esetében még az anyagi juttatások motiválnak, gondoljunk csak a Maslow piramisra. Kicsit sarkítva a dolgot, nehéz éhezve önmegvalósítani.
- Kulturális eltérések: az interkulturális szervezeteknél ezek a különbségek szerepet játszhatnak a célkialakításban.
- Munkaerő affektivitása, vagyis érzelmi beállítottsága. A pozitív temperamentumú emberek inkább a pozitív dolgokra figyelnek, míg a negatív beállítottságúak nem. Erősen befolyásolhatja a programok kialakítását, akár fizikai munkakörben is, hogy ha a kollegák egy része nem az előnyöket nézi, hanem azt, h ez neki mennyi idő, munka lesz pluszban.
- Szubjektív elégedettség szintje: a munkaerő mennyire elégedettség a saját életével, a munkájával, egészségével, kapcsolataival.
A jó hír, hogy ezek jól mérhetők, és támogathatók.
Programszinten ezért kell többféle elemet használni, hogy a vállalati célokat segítő programok mellett, legyen szabadon választható kínálat is. Így minden érintett munkavállaló kiválaszthatja neki melyik a hasznos, hozzá melyik passzol. Van akit a pénzügyi tudatosságot erősítő tréning fog jobban érdekelni, és van akit a mozgás, vagy épp az alváskurzus.